Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Karmienie ryb w stawie zimą – jak to robić?

Karmienie ryb w stawie zimą – jak to robić?

Ryby w stawie ogrodowym lub hodowlanym wymagają całorocznej pielęgnacji, także w okresie zimowym. Przede wszystkim potrzebują odpowiedniej przestrzeni do zimowania oraz optymalnych warunków – niebezpieczny jest zwłaszcza niedobór tlenu. Zadbanie o ryby sprawi, że na wiosnę będą zdrowe i silne, przy czym rozmnożą się i zasiedlą staw czy oczko wodne. Co zrobić aby zimowanie ryb przebiegało odpowiednio?

Jak powinno wyglądać karmienie ryb w stawie zimą?

W pierwszej kolejności należy zadbać, aby woda nie zamarzła całkowicie. Proces ten rozpoczyna się, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a jego rozległość zależy od wielkości zbiornika wodnego. To niezwykle ważne, ponieważ w całkowicie zamarzniętym stawie niska zawartość tlenu wręcz uniemożliwia rybom przeżycie. Aby uniemożliwić zamarzanie wody, w zbiorniku można umieścić pływak styropianowy lub pręty bambusowe. Obecność roślin wpłynie także na estetykę stawu.

Uważa się, że gdy temperatura wody znacznie spada, ryby przestają trawić. Nie jest więc wymagane ich karmienie lub należy tego dokonywać przy użyciu lekkostrawnej paszy. Wiosną i latem wystarczy jedno karmienie dziennie, zimą częstotliwość może zmaleć. Ponadto, jeśli staw jest zbyt mały, obowiązkiem jest odłowienie ryb i umieszczenie ich w zbiorniku zastępczym. Zbiornik ten powinien znajdować się w widnym miejscu, w którym temperatura powietrza nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas należy regularnie karmić ryby paszą o bogatym składzie odżywczym. 

Pokarm dla ryb cennik.

Czym karmić ryby?

Obecnie za najlepszy wybór uznaje się pasze ekstrudowane, które charakteryzują się wysoką strawnością, niskim współczynnikiem pokarmowym oraz małym wpływem na środowisko naturalne. Posiadają odpowiednie zbilansowanie składników, a sam granulat jest najwyższej jakości. Dzięki temu ryby w stawie czy oczku wodnym mogą bezpiecznie przetrwać zimę.

Równie ważny jest dobór paszy w zależności od gatunku ryb. Inny pokarm spożywają karasie, inny okonie, a jeszcze inny będzie najlepszy dla karpi. Warto znaleźć dobrego producenta pasz i granulatów, który z pewnością doradzi w wyborze. 

Dbanie o ryby w pozostałe pory roku

Oczywiście w dalszym ciągu należy karmić ryby w stawie lub oczku wodnym, jednak pojawia się nieco więcej obowiązków.

W okresie wiosenno-letnim istotne dla hodowców ryb jest zapobieganie rozwojowi glonów. Glony produkują siarkowodór i azotyny, a tym samym powodują mętnienie wody, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszania ilości ryb w stawie. Można pozbywać się ich na 2 sposoby – wyławiając je regularnie siatką na kiju lub wpuszczając do zbiornika stworzenia żywiące się glonami, np. małże czy rozwielitki. 

Dodatkowo, jeszcze przed wpuszczeniem ryb do stawu należy sprawdzić, czy wszystkie rośliny są ukorzenione. Osiągniemy wówczas w naszym ogrodowym stawie równowagę biologiczną. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.