Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Różne rodzaje karmy dla ryb – którą wybrać?

Różne rodzaje karmy dla ryb – którą wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na hodowanie ryb – zarówno w stawach, jak i przydomowych oczkach wodnych. Zwierzęta te wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i warunków, które zapewnia się przede wszystkim dbając o ich wyżywienie. Hodowcy często zastanawiają się jaką karmę dla ryb wybrać, aby dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

cover

Rodzaje karmy dla ryb

Wyróżniamy wiele rodzajów karm dla ryb, a ich postać w dużej mierze zależy od ich gatunku oraz miejsca hodowania. Do najpopularniejszych rodzajów karm należą: granulowana, ekstrudowana, płatkowa oraz sproszkowana. Rzadziej wykorzystuje się żywą karmę, jako że w warunkach naturalnych wiele gatunków ryb żywi się owadami i robakami. Poniżej przedstawiamy korzystną zarówno dla hodowców, jak i dla ryb paszę, która może być stosowana długoterminowo.

Ekstrudowana pasza dla ryb

Pasza ekstrudowana powstaje w procesie ekstruzji, czyli “przeciśnięcia” nasion zbóż, roślin czy innych składników przez specjalną prasę. Przy jej wylocie znajdują się niewielkie otwory formujące konsystencję paszy. Tego typu pasze charakteryzują się:

  • wysoką strawnością
  • bogactwem składników odżywczych zawartym w małej objętości produktu
  • niskim współczynnikiem pokarmowym
  • długim czasem utrzymywania się w wodzie
  • małym wpływem na środowisko naturalne

Z tego względu uznaje się, że są one przyszłością w karmieniu ryb stawowych i tych pływających w oczkach wodnych.

Skład paszy dla ryb

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest granulowana pasza ekstrudowana, za kluczowy uznaje się jednak jej skład. Powinien zawierać minerały niezbędne do rozwoju i rozmnażania się ryb, takie jak miedź, mangan, cynk czy selen, a także cenne witaminy – A, D3, E, B1 oraz B2. Proporcje białka i tłuszczów zmieniają się natomiast w zależności od gatunku hodowanych ryb.

Przykładowo, pstrągi potrzebują większej ilości tłuszczu niż karpie, a ich pasza może być uzupełniona prebiotykami. Źródłem białka jest zazwyczaj mączka rybna, soja czy rośliny strączkowe.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.