Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Jaka karma dla ryb w stawie? Poradnik 2022

Jaka karma dla ryb w stawie? Poradnik 2022

Przydomowe stawy i oczka wodne to coraz częściej stosowane rozwiązanie na przedmieściach i polskich wsiach. Ryby w stawie hodowlanym to świetne hobby, a walory estetyczne, jakie zapewniają oczka wodne i stawy są nieocenione. Idealnie współgrają z ogrodami, a miłośnicy natury cenią sobie urokliwe kumkania żab w oczku wodnym. Niemniej posiadanie ryb w stawie to także wiedza jak dawkować odpowiedni pokarm, aby zapewnić im prawidłowy rozwój i ich wzrost.

Umiejętność trafnego doboru paszy, kiedy hodujesz ryby to jeden z najważniejszych elementów, który musisz znać. To, w jakim sposób karmić ryby w stawie możliwe jest do opanowania poprzez informacje dostępne w internecie, albo w przewodnikach. Natomiast czym karmić ryby, aby przy hodowli ryb nie popełniać niepotrzebnych błędów?

pstrag

Karmienie ryb stawowych – o czym należy pamiętać?

Dokarmianie ryb o regularnych porach to podstawa, szczególnie w przypadku, kiedy w oczku wodnym są głównie młode ryby. Wszystkie ryby, które żyją w odpowiednio utrzymanym stawie, mają dostęp do zróżnicowanego pokarmu. Dlatego w stawach hodowlanych ryby przede wszystkim dokarmia się poprzez tak dobrany pokarm, który będzie prowadził do otłuszczenia ryb. Wykorzystuje się do tego celu mieszanki zbóż, pasze kondycyjne i granulaty. Tym samym karmienie ryb gotowymi paszami to najczęściej praktykowana metoda podczas hodowli ryb. Warto pamiętać, że podawanie pokarmu w wodzie dla twoich ryb to także ważny element w kwestii ich oswajania. Szczególnie w przypadku karpi koi, które są na tyle ufne, że po pewnym czasie można nauczyć je pobierania jedzenia bezpośrednio z ręki.

W klimacie, jaki panuje w Polsce, ryby wymagają wzmożonego dokarmiania od przełomu kwietnia i maja, aż do października. Jednak w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza zwierzęta nie żerują, zapadając na stan bardzo zbliżony do letargu.

Mieszanki zbóż

Pokarm dla ryb to przede wszystkim mieszanki zbóż. Liny i karpie, które w większości brylują w zbiornikach wodnych, dokarmiane powinny być jęczmieniem, pszenicą, żytem i innymi gotowymi paszami. Niezwykle ważną zaletą mieszanek zbożowych jest fakt, że posiadają one małą ilość białka, a wysoką zawartość węglowodanów. Dlatego skład takiej mieszanki jest bardzo zróżnicowany. Natomiast doskonałym uzupełnieniem będzie również kukurydza, która bardzo smakuje rybom.

Granulat

W stawie hodowlanym granulowana pasza to doskonały sposób, aby ryby w stawie miały dostarczone odpowiednie ilości białka. Tego rodzaju pasza powinna zawierać do 25% białka. Większe zawartości dla ryb stawowych nie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ utrudnią ich prawidłowy rozwój i też niepotrzebnie pogorszą jakość wody.

Pasze lecznicze i kondycyjne

Pasze lecznicze i kondycyjne to niezliczone źródło witamin dla ryb. Zawierają one od 30-35% białka, a podawać należy je szczególnie jesienią. Dzięki uzupełnieniu pokarmu paszami leczniczymi i kondycyjnymi ogranicza się do minimum ilość śniętych ryb. Dlatego sama pszenica czy karmienie kukurydzą nie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Czym karmić ryby w stawie – to absolutna podstawa!

Pokarm dla ryb w zbiorniku wodnym musi być właściwie zbilansowany, a ich dokarmianie prowadzone regularnie. To dwa najważniejsze aspekty, które trzeba zapewnić zwierzętom wodnym. Nie można także przesadzać z karmą, która jest ciężkostrawna, ponieważ jej nadmiar blokuje dobry wpływ na rozwój ryb. Każdy staw oczekuje produktu, który pozwoli na właściwie zrównoważony rozwój.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.