Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Jak wybrać karmę dla ryb stawowych? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać karmę dla ryb stawowych? Na co zwrócić uwagę?

Podstawą wszystkich działań w gospodarstwach rybackich jest ekonomia. Ta z kolei w dużej mierze wynika z karmy dla ryb, którą wybierzemy. To właśnie od niej zależy przyrost ryb, ich zdrowie oraz kondycja w okresach zimowych. Ryby stawowe wymagają diety bogatej w różne składniki odżywcze, dobranej indywidualnie do gatunku i wielkości ryb. Na co warto się zdecydować?

Karma dla ryb stawowych w oczku i hodowlanych.

Podaż białka

W diecie ryb bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka, która powinna oscylować na poziomie 25-30%. Taka pasza pomaga w zagęszczeniu obsady i dostarcza podstawowego materiału budulcowego do dalszego wzrostu. Młode i małe ryby powinny być karmione nieco mniejszym granulatem, natomiast u dużych ryb można stosować granulki nawet o średnicy 3 mm. 

Pełnoporcjowe pasze

Nie wszyscy hodowcy dążą do zagęszczenia obsady. Niektórzy chcą po prostu poprawić ekonomikę hodowli oraz zwiększyć dochodowość gospodarstwa. Bez względu na to, świetnym wyborem są pełnoporcjowe pasze, dzięki którym można m.in.:

  • wcześniej rozpocząć karmienie ryb uzupełniając braki naturalnego pokarmu w stawie
  • wydłużyć okres karmienia do późnej jesieni
  • dostosować program paszowy dla odpowiedniego rocznika ryb, stawu czu obiektu
  • dokarmiać ryby w zimochowach

Jednocześnie mamy bardzo duży wybór rozmiarów granulatu, dzięki czemu dobierzemy paszę do indywidualnych potrzeb ryb. 

Wydajność pokarmu dla ryb

Wielu hodowców w dalszym ciągu preferuje tradycyjne rozwiązania, czyli np. karmienie swoich ryb zbożami. Jednak wystarczy na chwilę usiąść i dokonać prostych obliczeń.

Na 1 kg przyrostu ryb potrzeba 4 kg zboża, będącego w średniej cenie 3,6 zł na 1 kg produktu. W przypadku paszy na 1 kg przyrostu ryb potrzeba zaledwie 1,4 kg produktu, o średniej cenie 3 zł/kg. Można śmiało wysnuć własne wnioski – karmienie ryb paszą nie tylko jest tańsze, ale i wymaga zużycia mniejszej ilości produktu. Jest to dla hodowców wygodne i ekonomiczne. 

Doświadczony producent

Kupując pokarm dla ryb stawowych zwracajmy również uwagę na doświadczenie producenta. Powinien on rozumieć potrzeby tych zwierząt, znać preferencje poszczególnych gatunków i mieć na uwadze cel hodowli. Wszystkie składniki karmy muszą być bezpieczne zarówno dla ryb, jak i dla człowieka. Produkcją karmy dla ryb stawowych powinni zajmować się przedsiębiorcy, którzy dobrze znają tematykę. Otrzymamy wówczas gwarancję najwyższej jakości paszy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.