Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Ile ryb można wpuścić do stawu?

Ile ryb można wpuścić do stawu?

Hodowcy ryb posiadający własne zbiorniki wodne czy stawy w pierwszej kolejności zastanawiają się ile ryb można wpuścić do stawu. Decyzja ta wpływa nie tylko na zdrowie i kondycję zwierząt, ale również na mnogość ławic, a więc korzyści finansowe w przyszłości. Ilość ryb w stawie ma znaczenie również w przypadku przydomowych stawów, utrzymywanych ze względu na walory estetyczne.

Żywienie ryb hodowlanych.

Kiedy wpuścić ryby do stawu?

W przypadku niedawno obsadzonych roślinami stawów czy oczek wodnych warto zaczekać do momentu, w którym wszystkie rośliny się ukorzenią. Woda musi być przy tym przejrzysta – to znak, że zbiornik wodny uzyskał równowagę biologiczną. Zaleca się wpuszczenie do stawu jedynie kilka ryb, czego dokonujemy późną wiosną. Następnie wpuszczamy kolejnych kilka latem i uzupełniamy hodowlę stopniowo w kolejnych sezonach.

Ile ryb można wpuścić do stawu?

Zarybianie stawu wcale nie jest tak proste, jak się wydaje. Przede wszystkim trzeba znać dokładną wielkość zbiornika wodnego, a także charakter ryb i ich zdolność do rozmnażania się. Jeśli zdecydujemy się na ryby, które bardzo szybko się mnożą, w przyszłości możemy mieć problem z ich usunięciem. Wówczas konieczne stanie się umieszczenie w stawie ryb drapieżnych, np. szczupaków.

Istnieje jednak zasada mówiąca, że na 1 rybę powinno przypadać około 10 litrów wody. Zapewni jej to komfort i optymalne warunki do życia. Oczywiście im większa ryba, tym większy powinien być przydział wody.

W poradnikach hodowców ryb spotkać można również interesujący wzór pozwalający wyliczyć zapotrzebowanie ryb na przestrzeń w stawie. Mówi on o tym, że suma długości dorosłych osobników nie powinna przekraczać 25 cm na 1 m2 powierzchni lustra zbiornika wodnego i na 150 l wody.

Porada doświadczonych hodowców

Kupując ryby do stawu zawsze warto zapytać sprzedawcy o zalecaną ilość, podając przy tym wymiary zbiornika. Zazwyczaj sprzedażą zajmują się doświadczeni hodowcy, którzy od wielu lat także posiadają własne stawy i z chęcią służą dobrą radą wspierając młodszych i mniej doświadczonych kolegów.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.