Hodowla ryb w obiegach zamkniętych
Hodowla ryb w obiegach zamkniętych sprawia, że mamy stałą kontrolę nad parametrami wody, odżywianiem naszych ryb i ich liczebnością. Dzięki temu możemy wpływać na ilość i jakość hodowli, a także zdrowie zwierząt, co przekłada się na przyszły zysk. Na czym dokładnie polega hodowla ryb w obiegach zamkniętych?
Na czym polega obieg zamknięty?
Hodowla ryb w obiegach zamkniętych najczęściej odbywa się w basenach, w których ruch wody wymuszają specjalne pompy, zaś na jakość wody wpływają urządzenia takie jak ozonator, filtry UV-C czy system natleniania. Hodowca ma więc realny i ciągły wpływ na parametry swojej hodowli – obiegi zamknięte to systemy znajdujące się w pełni kontrolowanych warunkach.
Uważa się, że hodowla już 1 kg ryby w obiegu zamkniętym powoduje zużycie nawet kilkudziesięciokrotnie mniejszej ilości wody niż ma to miejsce w przypadku hodowli stawowych. Ma to ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego oraz ostatecznych kosztów przedsiębiorcy.
Zalety hodowli ryb w obiegu zamkniętym
Największą zaletą obiegów zamkniętych jest uniezależnienie hodowli od czynników takich jak temperatura wody, negatywne działanie warunków atmosferycznych czy patogeny przedostające się do zbiornika z wód otwartych. Możemy stale regulować parametry wody, dostosowując je do aktualnych potrzeb ryb, co umożliwia maksymalizację hodowli. Odbywa się ona na warunkach stabilnych i pożądanych.
Dodatkowo hodowca – poprzez wpływ na parametry wody – może uzyskać nawet kilka okresów tarła rocznie. Wzrost ryb ma charakter ciągły, dzięki czemu unikniemy sezonowych spiętrzeń. Eliminujemy ryzyko strat, które jest nie do uniknięcia w przypadku tradycyjnych hodowli.