Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Hodowla karpi – jak to wygląda?

Hodowla karpi – jak to wygląda?

Karp to ryba bardzo smaczna i ceniona w polskiej kulturze. Wieloletnią tradycją jest spożywanie karpia przy wigilijnym stole. Z resztą nie tylko w okresie bożonarodzeniowym karp jest chętnie konsumowany przez Polaków.

Mało kto jednak zastanawia się jak wygląda hodowla karpi. Jest to złożony proces, który od momentu złożenia ikry do wyhodowania dorosłego osobnika trwa kilka lat. Rybom trzeba zapewnić odpowiednie warunki i pokarm. By mogły one szybciej dorastać stosuje się pełne składników odżywczych karmy np. ekstrudowany granulat dla karpi.

Warto zagłębić się w ten, jakże ciekawy świat i dowiedzieć się jak przebiega hodowla tych wspaniałych i smacznych ryb.

Pasze dla ryb hodowlanych.

Gdzie hoduje się karpie?

Hodowle karpia uskutecznia się w stawach. Początkowo są one niewielkie, a z czasem ryby przenosi się do większych zbiorników. Małe, świeżo urodzone osobniki spędzają swój pierwszy rok życia w niewielkich, kilkusetmetrowych stawach. Są to zbiorniki niezbyt głębokie.

Drugi rok swojego istnienia karpie spędzają w tzw. stawach kroczkowych – głębszych i większych powierzchniowo. Trzeci rok karpia, w którym osiąga on dorosłość spędzany jest w jeszcze większych i głębszych zbiornikach. Mowa tutaj o kilkunastohektarowych stawach o dużej głębokości. Są to tzw. stawy towarowe.

Temperatura wody w stawie hodowlanym powinna mieć 14-20 stopni Celsjusza. W takich warunkach karp rozwija się najlepiej. Jest to też temperatura, w której ekstrudowany granulat dla karpi jest przez nie najchętniej i najintensywniej spożywany.

Czym należy karmić karpie?

Niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój tego gatunku ryb ma przyswajane przez nie pożywienie. Wpływa ono nie tylko na ich harmonijny wzrost, ale także pozwala rozwijać się w zdrowiu.

Wśród hodowców popularny jest ekstrudowany granulat dla karpi. Jest to korzystna ekonomicznie opcja, która korzystnie wpływa na uzyskiwane wyniki hodowlane i produkcyjne.

Warto pamiętać, że przeznaczeniem zdecydowanej większości hodowanych w stawach karpi jest późniejsza sprzedaż. Zatem hodowca musi dbać by pasze były dobrej jakości i uwzględniać, że karpie będą z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości zjadane.

Wobec występowania na rynku licznych rodzajów pasz dla ryb, wybór optymalnego rozwiązania staje się wyzwaniem. By decyzja była prawidłowa warto skonsultować zakup z pracownikiem właściwego sklepu.

Sklepy z asortymentem do hodowli ryb często są prowadzone przez pasjonatów, którzy bez problemu będą w stanie dopasować ekstrudowany granulat dla karpi do konkretnej hodowli.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.