Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 606 225 346

lub przez e-mail mokrestawy@gmail.com

Hodowla jesiotra w stawie – co trzeba wiedzieć?

Hodowla jesiotra w stawie – co trzeba wiedzieć?

Inwestycja w staw hodowlany to poważne przedsięwzięcie. By ryby mogły się w takowym prawidłowo rozwijać należy zadbać o najdrobniejsze nawet detale. Istotna jest temperatura wody oraz to jaka karma dla ryb w stawie będzie im serwowana. Należy również posiadać elementarną wiedzę na temat gatunków ryb i ich zachowania w różnych warunkach.

Coraz popularniejszym gatunkiem wśród hodowców staje się jesiotr. Jest to ryba, która potrafi osiągać naprawdę pokaźne rozmiary, ponadto jej hodowla jest stosunkowo łatwa, choć wciąż wymagająca.

Zanim rozpocznie się hodowlę jesiotra w stawie, trzeba najpierw poznać specyfikę tej ryby i jej cykl życia. Jaka karma dla ryb w stawie będzie odpowiednia? O jakie warunki trzeba się postarać przymierzając się do rozpoczęcia hodowli?

Jaką rybą jest jesiotr?

Jesiotry są rybami wędrownymi, żyjącymi na stosunkowo dużych głębokościach. Są to ryby słodkowodne, które jednak również potrafią przetrwać w słonych akwenach. Okres ich wzrostu może trwać nawet do 15 lat.

Jesiotry są szczególnie cenione wśród kucharzy. Wykwintne restauracje podają kawior z jesiotra jako jeden z rarytasów. Kawior pozyskiwany jest od samic jesiotrów, którym po uprzednim ich zabiciu zabiera się niezapłodnione jeszcze jaja. W ten sposób jesiotr trafia na nasze stoły. Jest to również przyczyną zmniejszającej się populacji tej ryby.

Jakich warunków potrzebuje jesiotr?

Niektórzy hodowcy poprzez odtworzenie w stawach hodowlanych warunków potrzebnych jesiotrowi do przetrwania wychowują pod swoją pieczą młode ryby. Ma to uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne – pozwala zwiększyć ilość egzystujących jesiotrów.

Przede wszystkim do hodowli jesiotra potrzebny jest zbiornik o dużej powierzchni – dorosłe osobniki potrafią osiągać nawet do 3 metrów długości. Staw powinien być także odpowiednio głęboki, gdyż są to ryby denne. Karma dla ryb w stawie powinna być na tyle ciężka, żeby opadać na dno, gdzie żywią się nią jesiotry.

Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody dla jesiotra stawowego to około 20 stopni. Aczkolwiek, należy nadmienić, że jest to ryba o wysokich zdolnościach adaptacyjnych, która szybko aklimatyzuje się także do niższych temperatur.

Karma – gwarant prawidłowego wzrostu

Myśląc o hodowli jesiotra, oprócz właściwych warunków bytowych konieczna jest też właściwa karma dla ryb w stawie. Powinna ona zawierać mieszankę niezbędnych składników odżywczych, które zapewniają rybom harmonijny wzrost.

Dobrze jest zainwestować w dedykowaną temu gatunkowi paszę. Karma dla ryb w stawie jest bowiem głównym motorem napędowym ich wzrostu i przyszłych benefitów.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.