Co trzeba zrobić żeby mieć własny staw? Podpowiadamy!
Gdy dysponujemy dużym ogrodem, interesującym pomysłem wydaje się założenie własnego stawu. Umiejętnie wkomponowany w otoczenie staw poprawia nie tylko estetykę całego ogrodu, ale niesie też z sobą szereg innych korzyści.
Posiadając własny staw można pomyśleć o założeniu hodowli ryb. Z pewnością stworzenia pływające wewnątrz zbiornika ożywią go i pozwolą rozbudować mikrootoczenie. By jednak staw nadawał się do hodowli potrzebna jest elementarna wiedza z tego zakresu – zbiornik trzeba przygotować, potrzebna jest też odpowiednio dobrana karma dla ryb hodowlanych.
Warto wiedzieć jakie plusy daje posiadanie stawu i od czego zacząć tworzenie.
Jakie korzyści daje staw?
Jest to przede wszystkim optyczne powiększenie naszego ogrodu – woda potrafi w niezrównany sposób dawać poczucie przestrzeni. Staw dobrze komponuje się z drzewami, krzewami i kwiatami hodowanymi w ogrodzie – dzięki parującej wodzie nieustannie je nawilża, co sprzyja ich wzrostowi.
Woda również uspokaja. W związku z tym odpoczynek nad własnym stawem potrafi być wyjątkowo relaksujący. Daje też poczucie bliskości z naturą i pozwala zapomnieć o bieżących problemach.
By nadać mu jeszcze żywszej barwy warto pomyśleć o wpuszczeniu doń ryb ozdobnych i hodowlanych. Należy jednak pamiętać, że potrzebne jest tu wiedza i należyta karma dla ryb hodowlanych. Inaczej stworzenia mogą długo nie przetrwać w naszym stawie.
Jak założyć swój staw?
Zacząć należy od wyboru lokalizacji, następnie potrzebny będzie projekt i odpowiednie narzędzia oraz materiały budowlane.
Wybierając lokalizację, istotnym aspektem będzie nasłonecznienie stawu – promienie słoneczne powinny na niego padać między 4-8 godzin dziennie. Taki czas jest optymalny dla zwierząt i roślin żyjących na i pod jego powierzchnią. Warto wiedzieć, że hodowla ryb to nie tylko właściwa karma dla ryb hodowlanych ale też właśnie tego typu detale.
Potrzebna jest także niecka – najpierw wykonujemy roboty ziemne tworząc i wyrównując dół. Następnie ową nieckę trzeba pokryć tworzywem termoizolacyjnym – w tym celu stosuje się dedykowane membrany, folie, a w niektórych przypadkach glinę. Tworzywo będące na dnie musi być wytrzymałe na warunki pogodowe, a także trwałe i neutralne środowiskowo.
W dalszej kolejności napełniamy zbiornik, instalujemy filtry do wody i całą aparaturę. Potem pora dać upust naszej fantazji – należy wykończyć brzegi, zaimplementować roślinność w stawie i wpuścić ryby.
Warto też skonsultować założenie stawu z fachowcami, którzy ocenią czy nasza działka nadaje się do realizacji takiego projektu. Doradzą też jakie materiały wybrać, jakie rośliny i ryby najlepiej się w stawie odnajdą oraz jaka karma dla ryb hodowlanych będzie najlepsza.